BIO produkty a jejich rozdělení

Co znamená zkratka BIO?

BIO zkratka znamená, že cokoli, co toto označení nese je z ekologického zemědělství. To znamená, že tato zemědělství kladou důraz na minimalizaci utrpení zvířat během jejich života a zvířata jsou chována ve volném výběhu a mají mezi sebou dostatek místa. U rostlinných produktů se nepoužívají chemické látky. Pokud si tedy koupíte cokoli s označením BIO, znamená to, že jste si koupili produkt s ohledem na přírodu, a to nejlepší z ní.

BIO produkty

BIO produkty nacházejí uplatnění v mnoha oblastech, jako je medicína, zemědělství, textil, automobilový průmysl, přeměna energie a spotřební produkty. Zemědělské bio produkty se těší maximálnímu intelektuálnímu zájmu kvůli jejich stále rostoucí celosvětové poptávce a šetrnosti k životnímu prostředí, stejně jako kvůli obavám z vyčerpávajících se rovných zdrojů. BIO produkty nesou nejméně 95 % organických složek, zbývajících 5 % je ponecháno v případě atmosférického znečištění, jako jsou kyselé deště nebo pesticidy přinesené větrem ze sousední nemovitosti atd.
Na dodržování právních předpisů dohlížejí státem pověřené kontrolní organizace. Každý, kdo chce produkovat BIO produkty, musí s některou z těchto organizací sepsat smlouvu a podrobit se její kontrole. Ti, kteří splní všechny požadavky, udělí kontrolní organizace certifikát na 1 rok. Na základě tohoto certifikátu poté mohou tito výrobci označovat své produkty slovem BIO.

Rozdělení BIO produktů

 1. BIO potraviny
  BIO plodiny musí být pěstovány bez použití syntetických herbicidů, pesticidů a hnojiv nebo geneticky modifikovaných organismů (GMO). Ekologická hospodářská zvířata musí být chována v životních podmínkách přizpůsobených jejich přirozenému chování a musí být krmena organickým krmivem a nesmí jim být podávána antibiotika, růstové hormony atd. BIO potraviny v České republice musí být označené jak národním logem, tzv. BIO zebrou, tak i evropským logem. BIO potraviny z dovozu mohou být označeny BIO zebrou, ale nemusí.

 2. BIO kosmetika
  Aby byla kosmetika BIO, musí se na výrobu použít BIO produkty.
  BIO kosmetika, která je zcela přírodní, musí splňovat určité přísné podmínky,
  za kterých je certifikována. Je tedy důležité, aby tato kosmetika neobsahovala produkt, u kterého bylo použito chemické hnojivo, pesticidy nebo také syntetické
  a minerální oleje a další. U těchto výrobků se klade důraz také na obal, který musí být recyklovatelný. Některé značky mají tak dobré jméno, že tvrzením typu „bez syntetických přísad“ nebo „netestováno na zvířatech“ spotřebitelé prostě důvěřují.
  Přesto existují některé standardy a certifikáty, které mohou orientaci na trhu usnadnit, jako CPK, CPK BIO, ECOCERT, BDIH, VEGAN, LEAPING BUNNY, CRUELTY FREE. Když chybí certifikát, nezbude Vám nic jiného než zkoumat složení.

Dále se sem řadí BIO drogerie, BIO léky, BIO energie, BIO nafta a kapalná paliva, pevná BIO masa pro spalování k výrobě tepla a elektřiny, BIO plyn, BIO plasty a další.