Evropská unie a boj proti rakovině moderním přístupem

Rakovina je druhou hlavní příčinou úmrtnosti v zemích EU. Každý rok je touto nemocí diagnostikováno 2,6 milionů lidí a zemře dalších 1,2 milionů lidí.

Rakovina je onemocnění, při kterém některé tělesné buňky nekontrolovatelně rostou a šíří se do dalších částí těla. Rakovina může začít téměř kdekoli v lidském těle, které se skládá z bilionů buněk. Lidské buňky normálně rostou a množí se a vytvářejí nové buňky, jak je tělo potřebuje. Když buňky stárnou nebo se poškodí, zemřou a jejich místo zaujmou nové. Někdy se však tento řádný proces porouchá a abnormální nebo poškozené buňky rostou a množí se, i když by neměly. Tyto buňky mohou tvořit nádory, což jsou hrudky tkáně. Nádory mohou být rakovinné nebo nerakovinné.

EU se snaží bojovat proti rakovině již několik desetiletí, a její opatření, např. kontrola tabáku a ochrana před nebezpečnými látkami, zachraňují a prodlužují životy. Personalizovaná medicína – přizpůsobená individuálním situacím a potřebám – radikálně změnila prognózy pacientů. Mezitím výzkum a inovace, jako je např. technologie mRNA3, spolu s digitálními technologiemi dramaticky zlepšily naše chápání rakoviny, vznik, progres, prevenci i diagnostiku.

Léčba rakoviny

Rakovina je jednou z hlavních priorit Evropské komise v oblasti zdraví. Politické pokyny prezidentky von der Leyenové odkazují na „evropský plán boje proti rakovině, na podporu členských států při zlepšování kontroly rakoviny a péče o ni“, aby se snížilo utrpení způsobené touto nemocí a aby se Evropa ujala vedení v boji proti rakovině. Díky tomuto plánu se členským státům podaří zvládnout situaci v boji proti rakovině, umožní sdílení odborných znalostí a zdrojů v celé EU (podpoří země, regiony a města s menšími znalostmi a kapacitami), pomůže výzkumným pracovníkům vyměňovat si poznatky mezi malými
a velkými členskými státy a umožní jim přístup k zásadním zdravotním údajům o možných příčinách rakoviny a slibných způsobech její léčby.

Moderní přístup k rakovině: nové technologie, výzkum a inovace

Výzkum rakoviny, inovace a nové technologie mohou zachránit životy. Aby však bylo zachráněno životů co nejvíce, je třeba nové poznatky co nejvíce sdílet, aby je zdravotnické orgány a další zúčastněné strany mohly promítnout do konkrétních opatření.

EU má jedinečnou možnost maximálně využít potenciál nových technologií a vědeckého pokroku, včetně poznatků z oblasti komodit, sociálních a behaviorálních věd, že spojí vědecké odborné znalosti, vědomosti, data a výpočetní výkon, aby vyvinula inovativní

a personalizovaná řešení, která budou přínosem pro onkologická onemocnění pacientů.

  1. Častější a kvalitnější screening
    Tento nový přístup EU, založený na nejnovějším vědeckém vývoji a důkazech, které jsou k dispozici, pomůže členským státům zjistit, aby do roku 2025 bylo screeningové vyšetření nabídnuto 90 % obyvatel EU, kteří splňují podmínky pro screening rakoviny prsu, děložního čípku a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Nové doporučení také rozšiřuje plošný organizovaný onkologický screening tak,
    aby zahrnoval rakovinu plic, prostaty a za určitých okolností i rakovinu žaludku.
  2. Hnací síla změn prostřednictvím znalostí a výzkumu
    Zintenzivnění výzkumného a inovačního úsilí umožní lépe porozumět rizikovým faktorům rakoviny, jakož i zlepšit diagnostiku, terapii, léčbu a preventivní opatření.
  3. Využití dat a digitalizace v oblasti onkologické prevence a péče
    Digitální transformace může přinést značný prospěch pro oblast zdravotnictví. Až 30 % uložených dat na světě v současnosti vytvářejí zdravotnické systémy. Ačkoli přetrvávají překážky týkající se pravidel ochrany osobních údajů a dalších právních a etických norem, onkologická péče je jednou z hlavních oblastí v medicíně, která bude mít z Evropské digitální strategie prospěch díky lepšímu využívání dat z reálného světa pomocí výkonných nástrojů, jako je umělá inteligence a vysoce výkonná výpočetní technika.
  4. Záchrana životů díky prevenci
    Prevence je účinnější než jakýkoli lék. Zhruba 40 % případů rakoviny v EU lze předcházet a je také nákladově nejefektivnější.
  5. Zajištění vysokých standardů v onkologické péči
    Poskytování ještě kvalitnější péče, zajištění vysoce kvalitních pracovníků ve zdravotnictví, zajištění přístupu k základním lékům a inovacím, využívání personalizované medicíny