Lékařské technologie, inovace a inovativní léky a úspěchy farmaceutických společností ve světě

Lékařské inovace a inovativní léky často představují pro pacienty záchranu nebo prodloužení života ve vyšší kvalitě. České, ale i zahraniční, zdravotnictví si dnes již neumíme představit bez nových technologií a inovativních postupů, a proto si jich pár vypíšeme.

TOP 5 lékařských technologií, inovací a inovativních léků

  1. 3D Tisk
    3D tiskárny se staly jednou z nejžhavějších technologií na trhu. Ve zdravotnictví mohou být tyto tiskárny použity k vytváření implantátů, a dokonce i kloubů, které se používají během operace. Protetika tištěná 3D tiskem je stále populárnější, protože je zcela na zakázku, s digitálními funkcemi, které jim umožňují přizpůsobit individuální míry až na milimetr. Používání 3D tisku pro před chirurgické plánování také nabírá na síle. Použití realistické repliky skutečné anatomie pacienta umožňuje chirurgům zkoušet postupy, které by dříve nebyli schopni provádět
  1. mRNA
    Vakcína nové generace. Díky své vysoké účinnosti, kapacitě pro rychlý vývoj a potenciálu nízkých výrobních nákladů nabízejí mRNA vakcíny alternativu k tradičnímu vakcínovému přístupu. mRNA je jedno vláknová molekula RNA, která nese genetickou informaci, která je odvozena z DNA.
    mRNA vakcíny fungují tak, že poskytují buňkám genetický kód, který jim umožňuje produkovat virové proteiny a jakmile jsou proteiny vytvořeny, tělo pak může vyvolat imunitní odpověď. Úspěch mRNA vakcín Covid-19 dal velkou podporu úsilí vyvinout další mRNA vakcíny na všechno, od rakoviny po virus Zika.

  2. Umělá inteligence
    Umělá inteligence je jednou z nejzajímavějších technologií, které v roce 2022 mění oblast zdravotnictví. Umělá inteligence se ukazuje jako velmi cenná, pokud jde o včasné odhalení nemocí a rychlejší potvrzení přesné diagnózy. Řešením využívající strojové učení bude radiačním onkologům pomáhat přesněji vymezit tkáň postiženou nádorem a ohrožené orgány.

  3. CRISPR
    Lékařská technologie jménem CRISPR je dosud nejpokročilejší technologie pro úpravu genů, která pravděpodobně změní svět. Cílem je odstranit a opravit závady v našich genech, které ohrožují naše zdraví. CRISPR je nejjednodušší, nejrychlejší a nejpřesnější lékařská technika doposud. Jednou bude moci vyléčit díky této technice onemocnění od cystické fibrózy po rakovinu plic.

  4. NEUROTECHNOLOGIE
    Neurotechnologie je experimentální metoda v biologickém výzkumu zahrnující kombinaci optiky a genetiky v technologiích, které jsou navrženy tak, aby řídily přesně definované události v buňkách živé živočišné tkáně. Neurotechnologie je široce chápána jako jakákoli technologie navržená ke zlepšení a opravě funkce nervového systému, stejně jako k umožnění výzkumníkům a lékařům vizualizovat mozek. Mezi příklady neurotechnologií v populární kultuře patří oznámení Elona Muska o rozhraní mozek – stroj a mozkovém skeneru, o kterém hovořil Stephen Hawking, ale dnes se používají desítky dalších zařízení. Neurotechnologie pomáhají s úlevou od bolesti, poskytují lékařům pohled na mozkové funkce a stimulují mozek k léčbě Parkinsonovy choroby.

Úspěchy 3 největších farmaceutických společností na světě

Farmaceutický průmysl za posledních 21 let významně přispěl ke globálnímu lidskému zdraví.

Společnost Pfizer je největší farmaceutická společnost na světě, která se zabývá výzkumem. Společnost Pfizer vyvinula mnoho léků a vakcín. Největším úspěchem a nejprodávanějším produktem je vakcína na onemocnění COVID-19, Comirnaty, jejíž prodeje se v roce 2021 vyšplhaly na téměř 37 miliard USD.

AbbVie je americká bio farmaceutická společnost, která vznikla v roce 2013. Působí jako výzkumný výrobce léčiv, která se specializuje na výrobu malých molekul léků pro pacienty po celém světě. Společnost AbbVie je nejvíce známá díky svému léku na revmatoidní artritidu Humira spolu s Imbruvicou, Lupronem, Veikirou a Synthroidem.

Společnost Johnson & Johnson je nadnárodní společnost se sídlem v USA, která vyrábí zdravotnické potřeby, léčiva a spotřební zboží. V roce 2022 byla jmenována nejobdivovanější společností světa a umístila se na 1. místě na seznamu farmaceutického průmyslu. Trvalým cílem společnosti J&J bylo změnit trajektorii lidského zdraví a neúnavně k tomuto cíli směřuje. Dále v roce 2021 obdržela vakcína J&J povolení k nouzovému použití, ve stejném roce poté také dvě schválení nových produktů na roztroušenou sklerózu a nemalobuněčnou rakovinu plic. V loňském roce také společnost zahájila svou soutěž Health Equity Innovation Challenge s cílem najít a urychlit pokrok, který má potenciál snížit rozdíly ve zdravotnictví v USA. Dalším významným milníkem z roku 2021 je, že společnost J&J zveřejnila svou zprávu, která podobně popisuje její pokrok při plnění 17 cílů udržitelnosti do roku 2020. Společnost dosáhla 16 z nich a podepsala smlouvu o nákupu elektřiny.

Antonín Holý, Čech, který našel lék proti AIDS

Profesor Antonín Holý byl jedním z nejvýznamnějších českých vědců posledních desetiletí. Chemik světového významu, který dokázal dotáhnout výsledky základního výzkumu do praktické realizace, stál za objevy řady látek, které dnes pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. Lék Viread, který byl v Česku představen 15. listopadu 2001, umí AIDS sice jen zpomalit, ale dělá to velmi účinně. Lék vznik na základě práce skupiny profesora Holého, která v roce 1984 syntetizovala tenofovir. Holý později spolu s belgickým vědcem Ericem de Clersqem testoval účinek tenofoviru na HIV a poté lék vyvinuli a klinicky testovali ve Spojených státech. Viread se používá také k léčbě chronické hepatitidy B. Většinu svého výzkumu vykonal v Ústavu organické chemie a biochemie. Holý byl autorem či spoluautorem několika stovek publikací a šesti desítek patentů a ty dodnes zajišťují významnou část rozpočtu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Získal řadu ocenění včetně Descartovy ceny EU nebo Medaile Za zásluhy.

Antonín Holý, nejvýznamnější český vědec a chemik