Rostlinná kůže: 3 nejčastěji používané rostlinné alternativy živočišné kůže

Pravá kůže je bezpochyby jeden z nejodolnějších materiálů na světě a lidé z živočišné kůže těžili po tisíce let a používali ji na oblečení, nábytek a doplňky. Nejen že výroba všech módních doplňků z živočišné kůže podporuje týrání zvířat, ale má nákladný dopad na životní prostředí. Dělníci, kteří pracují v kožedělném průmyslu, mají vážné zdravotní problémy a čelí zvýšenému riziku rakoviny o 20 až 50 procent. Je na čase vyměnit živočišnou kůži za rostlinnou alternativu.

Co je rostlinná kůže

Rostlinná kůže je alternativa klasické živočišné kůže, u které nejsou použity ve výrobě žádné živočišné složky. Pokud je na výrobu použita kvalitní rostlinná kůže, těm koženým se dokáže s přehledem vyrovnat. Nejen že výrobky jsou neživočišného původu, ale jsou vyrobeny i za podmínek, které zohledňují životní prostředí.

Alternativní zdroje kůže na trhu

Existuje spousta důvodů, proč bychom měli kupovat více rostlinných módních výrobků. Když mluvíme o kůži, lidé hledají alternativy, a to je důvod, proč je po nich vysoká poptávka a podniky v této sekci rostou. V roce 2018 založila Emmanuelle Riendová v Los Angeles Veganský týden módy, kterého se účastnilo přes 5000 návrhářů, kteří nepoužívají žádný živočišný materiál. O etičtější módu se zajímá např. i světová značka Chanel, která v roce 2018 vyhlásila, že přestane používat exotické kůže (hadí nebo krokodýlí). Jiní, např. Burberry, se vzdali kožešin.

3 nejčastěji používané rostlinné alternativy živočišné kůže:

  1. Piňatex – kožená alternativa vyrobená z vláken ananasových listů. Britská společnost Ananas Anama, která byla založena v roce 2013, byla mezi prvními, kdo přišel s rostlinnou alternativou kůže. Piňatex je plně schválený organizací PETA a je nejen zcela veganský, ale je také neuvěřitelně udržitelný, protože listy ananasu jsou považovány za zemědělský vedlejší produkt, z něhož se 40 000 tun ročně vyhodí, pokud se nepoužívá. Fashion United uvádí, že nejméně 500 světových výrobců investovalo od prosince loňského roku do používání látky ve své výrobě.

  2. Houbová kůže – zdá se nemožné, že něco tak odolného by mohlo být vyrobeno z něčeho, co běžně krájíme k večeři, ale tato kůže na bázi hub se nevyrábí z druhu, který můžeme běžně jíst. MusKin je materiál podobný kůži vyrobený z klobouků houbového typu zvaného Phellinus ellipsoideus. Kromě toho, že je houbová kůže neuvěřitelně udržitelná, je vodoodpudivá, netoxická a je dostatečně odolná, aby byla použita na módní předměty, které se tradičně vyrábí z kůže.

  3. Korková kůže – korek pochází z korkového dubu. Korkový dub má životnost 300 let.za dobu životnosti stromu korkového dubu může produkovat až 18 sklizní kůry, což z něj činí obnovitelný materiál, který neovlivňuje přirozený životní cyklus stromu prostřednictvím těžby. Kůže vyrobená z korku je skvělá, pokud máte rádi voděodolné, robustní a nepředvídatelné doplňky na rostlinné bázi. Jelikož je odolný vůči skvrnám, vodě a poškrábání, nevyžaduje tak vysokou údržbu a lze jej vyčistit vlhkým hadříkem.